رسم نمودار ستونی و میله ای در نرم افزار اکسل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

1

رسم نمودار ستونی و میله ای در نرم افزار اکسل

نرم افزار کاربردی اکسل (Excel) طیف وسیعی از انواع نمودارها را به صورت پیش فرض در اختیار کاربران قرار می دهد که هر کدام به فراخور موضوع و یا سلیقه کاربرمی توانند کاربردهای فراوانی داشته باشند. از نمودارهای کاربردی و پر استفاده ترین آن می توان به ، نمودار ستونی (Column Chart) و یا نمودار میله ای (Bar Chart) که برای داده های گسسته استفاده می شوند اشاره کرد.

تفاوت نمودار میله ای با نمودار ستونی :

در واقع این دو نمودار مانند یکدیگر عمل میکنند و تنها تفاوت در نحوه نمایش آنها میباشد که در نمودار ستونی از میله های عمودی و نمودار میله ای از میله های افقی برای نمایش نمودار استفاده میشود.

در ادامه برای درک بهتر نحوه رسم نمودار ستونی را در قالب یک نمونه با هم مرور خواهیم کرد تا با کاربرد آن آشنا شوید.

(در ترسیم نمودار میله ای هم از روش گفته شده در تمرین زیر می توانید استفاده کنید)

 

مثال کاربردی از نحوه رسم نمودار ستونی

در این مثال فرضا اطلاعات مربوط به درآمد و هزینه شش ماه اول سال 1397 همانند تصویر زیر می باشد و شما به عنوان حسابدار شرکت قصد ارائه گزارش در جلسه مدیریت شرکت را دارید. به همین منظور جهت ارائه بهتر و مطلوب تر می خواهید از نمودار ستونی برای نمایش گزارش استفاده کنید.

 

2

در مرحله نخست به منوی INSERT رفته و از بخش Charts همانند تصویر زیر نمودار ستونی را انتخاب کنید. کادر سفید رنگ مربوط به نمودار بر روی صفحه ایجاد می شود اما چون هنوز داده ای را انتخاب نکرده ایم چیزی نمایش داده نشده است.

3

با رسم نمودار، دو منوی جدید FORMATS و DESING به عنوان ابزارهای نمودار (CHART TOOLS) به منوهای اکسل اضافه می شود.در صورت عدم مشاهده این منوها بروی کادر نمودار کلیک کنید. اگر کادر نمودار در حالت انتخاب باشد این منوها نمایش داده می شوند. حال همانند تصویر زیر از منوی DESING و از بخش DATA بر روی Select Data کلیک کنید.

4

در ادامه کادری که در تصویر زیر مشاهده میکنید باز مشود. بروی تب Add کلیک نمایید.

5

در این مرحله میخواهیم نمودار مربوط به درآمدها را رسم نماییم. برای اینکار ابتدا در کادر باز شده ، که در تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت Series name نام مجموعه داده هایی که می خواهیم نمودار آن را رسم کنید را وارد نمایید. دراین قسمت می توان به دو روش عمل کرد، هم می توان سلول D2 را انتخاب و یا به صورت دستی عبارت "درآمد" را وارد کرد. در قسمت Series value ستون مربوط به داده های درآمد را همانند تصویر زیر اننتخاب نمایید ودر انتها بر روی گزینه OK کلیک نمایید.

6

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید محور عمودی نمودار میزان درآمد و هزینه را به درستی نشان می دهد اما در محور افقی نام ماه ها قرار نگرفته و بجای ماه ها، اعداد به ترتیب از 1 تا 6 قرار داده شده اند برای تصحیح این مورد همانند تصویر بر روی نمودار کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه ...Select Data را انتخاب کنید.

7

با کلیک بر روی گزینه ...Select Data کادر مربوط به انتخاب داده ها باز می شوداز جدول سمت راست کادر باز شده ، از بخش Horizontal(Category) Axis Labels همانند تصویربر روی تب Edit کلیک کنید.

8

با کلیک بر روی تب Edit کادری که در تصویر زیر نمایان است ستون مربوط به نام ماه ها را انتخاب نمایید و همه موارد را با کلیک بر روی گزینه OK تائید کنید.

9

و در انتها اگر تمام موارد را مانند توضیحات بالا انجام داده باشید نمودار شما مانند تصویر زیر نمایش داده میشود.اگر هم نبود جای نگرانی نیست و برای تسلط بیشتر موارد انجام شده را پاک کرده و یک بار دیگر مراحل بیان شده را انجام دهید...

 

10

 

 

 

 

 

مشاهده سایت در موبایل

انتخاب زبان سایت :

faarenrutr

اطلاعات تماس

Office Phone 501  فروش :013.33712411

فروش :09101221322

رشت،جاده پيربازار،خ شهيد رزمجو

youtube twettericon   APARAT   telegram rashasmart.com instagram rashasmart.com faceboook google+ rashasmart.com  

 
 
 
 
 
 
 

logo-samandehi