آموزش پشتیبان گیری از سیستم عامل با نرم افزار Acronis True image home

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

10

یکی از دغدغه هایی که کاربران سیستم عامل ها همیشه با آن دستو پنجه نرم می کنند

پریدن ویندوز یا از دست دادن اطلاعات مهم سیستم عامل هست . خوب الان بر خلاف

گذشته هر روز ویندوزها و نرم افزارها ، پیشرفت بهتری نسبت به قبل دارند به طوریکه

به راحتی می توان از ویندوز و اطلاعات داخل آن پشتیبان تهیه کرد تا در صورتیکه مشکلی

برای سیستم پیش بیاد اطلاعات را به حالت اول بر بگردانیم . (خیلی از کاربران بدلیل

نداشتن اطلاعات لازم ، اینکار را انجام نمی دهند تا زمانیکه اطلاعاتشان از دست برود ، که

بعد از آن هم تقریبا دیگر فایده ای   ندارد )

تا به حال چند روش پشتیبان گیری از اطلاعات را به طور کامل برای شما آموزش داده ام . روش اول استفاده از Backup خود ویندوز هست که می توانیم به راحتی از اطلاعات داخل پارتیشن ها و ویندوز ، در چند دی وی دی یا یک درایو خارجی پشتیبان تهیه کنیم .

روش دوم استفاده از فضاهای مجازی مثل Skype می باشد که فقط می توانید اطلاعات با ارزش خودتان را در آن حفاظت کنید .

روش سوم هم استفاده از نرم افزارهایی می باشد که برای تهیه نسخه پشتیبان از سیستم عامل بوجود آمده اند و تقریبا از لحاظ کارایی همانند روش اول می باشند .

قصد داریم در این قسمت آموزش تهیه نسخه پشتیبان از سیستم عامل را با نرم افزار Acronis True image home 2011 را برای شما به طور کامل آموزش بدهم . 

برای شروع آموزش ، ابتدا باید نرم افزار را نصب کنید . در صورتیکه دسترسی به نرم افزار ندارید می توانید آخرین ورژن Acronis را از

اینجا دانلود و نصب کنید .

1. بعد از اجرای نرم افزار یک محیط ساده کاربری همانند تصویر زیر ظاهر می شود که در ادامه به توضیح قسمت های مختلف آن می پردازم .10

Back up my critical date : با استفاده از این گزینه می توانیم فقط با چند کلیک ساده از فایل های مهم سیستم که توسط خود نرم افزار انتخاب شده است نسخه پشتیبان تهیه کنیم که این گزینه از لحاظ کارایی زیاد کاربردی نیست و کم میشه که از این قسمت کسی استفاده

کنه .

Use backup assistant : این گزینه هم تقریبا مثل گزینه اول هست با یک تفاوت که می توانید فایل های انتخابی از طریق نرم افزار را جابجا کنید .

Go to main Screen : اصلی ترین گزینه برای تهیه نسخه پشتیبان می باشد که در ادامه با تصاویری که برای شما آماده کرده ام به تفسیر این قسمت را توضیح میدهم .

2. گزینه Go to main Screen را انتخاب کنید . همانند تصویر زیر چند گزینه در این صفحه وجود دارد . بدلیل اینکه من قبلا از یکی از پارتیشن هام پشتیبان تهیه کرده بودم در این قسمت نمایش داده می شود .11

ابتدا گزینه Disk and partition backup را انتخاب میکنم . این گزینه این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید از پارتیشن هایی که در آنها اطلاعات مهمی دارید نسخه پارتیشن در یکی از پارتیشن های دیگر ، بگیرید .

صفحه ای که باز می شود دارای چند قسمت می باشد . در قسمت اول حجم پارتیشن های شما نمایش داده می شود . شما می توانید پارتیشینی که قصد نسخه پشتیبان از آن را دارید انتخاب کرده و به مرحله بعدی قسمت پایین صفحه بروید .12

در قسمت Destination میتوانید محل ذخیره نسخه پشتیبان را مشخص کنیم . من بر روی لیست روبروی گزینه نامبرده شده کلیک کرده و گزینه Browse را انتخاب میکنم . بعد از کلیک بر روی گزینه Browse یک صفحه باز می شود که می توانید یک نام همراه با تاریخ تهیه نسخه پشتیبان را مشخص کرده و در مرحله بعدی بر روی کلید OK کلیک کنیم13

14

در قسمت Schedule می توانیم مشخص کنیم که تهیه نسخه پشتیبان به چه صورتی گرفته شود . دارای تنظیمات روزانه / هفتگی / ماهانه یا به صورت دستی طبق سلیقه و کاربرد سیستم عامل تنظیم کنیم که این روش پیشنهاد نمی شود چون اگر اطلاعات سیستم شما زیاد باشد خیلی سریع پارتیشن های شما با کمبود فضا مواجه می شود15

مهمترین قسمت برای تنظیمات بکاپ گیری در قسمت Backup scheme می باشد که در ادامه به طور کامل برای شما این قسمت را توضیح میدهم . ابتدا بر روی پیوند Version chain کلیک کرده تا ویزارد مربوط به تنظیمات فعال شود .همانطور که مشاهده می کنید ویزارد باز شده دارای 4 قسمت یا تب می باشد .

تب اول Backup Scheme می باشد .

در تب اول شما سه گزینه را مشاهده می کنید :

Single version scheme : با انتخاب این گزینه یک Full backup از پارتیشن مورد نظر گرفته می شود . در صورتیکه برای بار دوم اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از همان پارتیشن را بکنید بکاپ جدید جایگزین نسخه قدیمی می شود .

Version chain scheme : با انتخاب این گزینه ، که بهترین نیز می باشد از نظر من ابتدا یک full backup گرفته می شود ،در مراحل بعدی که می خواهد از پارتیشن مورد نظر نسخه پشتیبان تهیه کند فقط فایل های جدید را پشتیبان می گیرد و از بکاپ از فایل هایی که قبلا نسخه پشتیبان تهیه کرده خود داری می کند .

custome scheme : می توانید مشخص کنید که به چه صورتی پشتیبان تهیه شود به صورت کلی یا با تنظیمات مشخص شده شما .16

تب دوم Advanced می باشد .

این تب دارای قسمت های زیادی می باشد که به طور خلاصه به شرح هر کدام می پردازم .

17

Image creating mode : در این قسمت مشخص می کنیم که به چه صورتی پشتیبان تهیه شود یعنی sector by sector پشتیبان بگیر و همه اطلاعات را مد نظر قرار بده

Backup protection : می توانید یک رمز برای بکاپ قرار بدهید که دسترسی به فایل مورد نظر محدود بشه و همه دسترسی به آن نداشته باشند .

pre/post commends : در این قسمت می توانیم مشخص کنیم که یک دستور کامندی قبل یا بعد از تهیه نسخه پشتیبان اجرا شود .

backup splitting : در این قسمت در صورتیکه حجم اطلاعات زیاد باشد می توانید بکاپ را بر روی یک درایو خارجی استفاده کنید .

Validation : سعی کنید همیشه تیک این گزینه را بزنید چون در صورتیکه بکاپ شما مشکل داشته باشه و تیک این گزینه خورده نشده باشه بعد از بکاپ متوجه نمی شوید که نسخه پشتیبان مشکل داره یا خیر .

Backup reserve copy : این قسمت هم پیشنهاد می شود . کاربرد این گزینه زمانی هست که شما یک پارتیشن را برای بکاپ مشخص کرده اید . با اینتخاب این گزینه می توانید یکی دیگر از پارتیشن های را برای یک کپی از نسخه پشتیبان مشخص کنید.

4 قسمت های باقی مانده زیاد کاربردی نیست و از توضیحات در مورد آنها خود داری میکنم

Removable media settings / Screenshot settings / Error handling / Computer shutdown

تب Performance:

18

در صورتی که حجم پارتیشن شما محدود می باشد می توانید مشخص کنید که نوع فشرده سازی به چه صورتی انجام شود به صوت فشرده یا به صورت عادی .

 

گزینه opertaion priority : در این قسمت می توانید تعیین کنید که نسخه پارتیشن چه ظرفیت از پردازنده را مورد استفاده قرار بدهید .

تب Notifications : در این قسمت می توانید به صورت دستی تنظیم کنید که در چه زمانی در حال بکاپ گیری یک پیام برای شما ظاهر یا به ایمیل شخصی شما ارسال شود که زیاد این بخش کاربردی نیست .

19

بر روی کلید Ok کلیک کنید تا صفحه بسته شود.

در قسمت آخر هم اگر نامی برای فایل بکاپ خود در نظر نگرفته اید می توانید با یک نام دلخواه در قسمت Backup Name اسم پیش فرض را تغییر بدهید . بر روی کلید Back up now کلیک کنید تا از پارتیشن های انتخاب شده نسخه پشتیبان تهیه شود . این مرحله بسته به حجم اطلاعات ممکن سات ساعتها به طول بیانجامد .

20

همانطور که مشاهده می کنید بکاپ گیری شروع می شود . چند دقیقه زمان می برد تا برنامه زمان پایان یک بکاپ گیری را برای شما مشخص کنید

21

بعد از اینکه پشتیبان گرفته شد در زمان مشخص می توانید ، بکاپ مورد نظر را با کلیک بر روی گزینه recover برگردانید . بعد از کلیک بر روی کلید Recover یک صفحه برای شما باز می شود که می توانید پارتیشنی که قصد دارید نسخه پشتیبان در آن ریخته شود را مشخص کنید .

22

در تصویر بالا گزینه های مختلفی وجود دارد . به عنوان مثال شما با کلیک بر روی گزینه Operations می توانید بکاپ مورد نظر را ویرایش یا پاک کنید .

با کلیک بر روی گزینه Explore and recover می توانید محتویات فایل بکاپ گرفته شده را مشاهده کنید .

در صورتیکه بر روی کلید Recover کلیک کنید یک صفحه همانند تصویر زیر باز می شود .

با کلیک بر روی گزینه Partition properties می توانید مشخصات مربوط به پارتیشنی که نسخه بکاپ از آن تهیه کرده اید را مشاهده کنید

در صورتیکه بخواهید نسخه پشتیبان در یک پارتیشن دیگه به جز پارتیشن اصلی برگردازنده شود می توانید از لیست باز شده یک پارتیشن را انتخاب کنید که این روش پیشنهاد نمی شود چون ما در صورت بروز مشکل برای پارتیشن C می خواهیم اطلاعات به همان پارتیشن ریکاور شود .

23

گزینه بعدی Nonstop Backup می باشد

این گزینه عین گزینه بالا می باشد با این تفاوت که اگر به نام این گزینه هم دقت کرده باشید دیگر هیچ مرحله ای ندارد و فقط با انتخاب پارتیشن ها بدون هیچ تنظیماتی از پارتیشن شما نسخه پشتیبان میگیره .

24

25

گزینه File Backup

در صورتیکه بخواهید از یک فایل مثلا تحقیق یا مقاله در یک زمینه خاص که نیاز دارید هر روز به طور مستمر در یک ساعتی بکاپ بگیرید از این قسمت می توانید استفاده کنید . روش کار این گزینه هم مثل قسمت های قبلی می باشد و نیاز به توضیح اضافی ندارد .

26

گزینه Tools & Utilities

در این قسمت گزینه های مهمی وجود دارد که هر کدام را به تفسیر توضیح میدهم .

27

قسمت Image mounting

گزینه Image mounting : با انتخاب این پیوند شما می توانید نسخه پشتیبان را تبدیل به یک پارتیشن مثل C یا D کنید به تصاویر دقت کنید متوجه می شوید .

28

29

همانطور که مشاهده می کنید نسخه پشتیبان به شکل یک پارتیشن به درایوهای من اضافه شده است .

30

برای غیر فعال کردن و حذف درایو ساخته شده می توانید از گزینه unmount image استفاده کنید

31

قسمت Backup converstion

در این قسمت می توانید نسخه پشتیبان را به یک نسخه پشتیبان ویندوزی تبدیل کنید تا در صورتیکه فایل مورد نظر را به یک کامپیوتر دیگه منتقل کردید و آن سیستم نرم افزار اکرونیس را نداشت با مشکل روبرو نشید . این قسمت دارای دو گزینه هست یکی تبدیل نسخه اکرونیس به ویندوز و دیگری تبدیل نسخه پشتیبان ویندوز به اکرونیس

32

قسمت Backup settings transfer

در این قسمت می توانید از نسخه پشتیبان خود یک خروجی بگیرید و بر روی یک سیتستم دیگه نصب کنید یا یک نسخه پشتیبان را وارد محیط نرم افزار کرده و از آن استفاده کنید

33

قسمت Protection tools

مهمترین قسمت نرم افزار این بخش می باشد چون تا به حال شما فقط بکاپ گرفتید و موقعی که ویندوز شما از بین بره دسترسی به سیستم عامل ندارید که بکاپ را برگدونید پس به این قسمت خوب توجه کنید .

شما نسخه پشتیبان تهیه کرده اید و حال ویندوز شما خراب شده و بالا نمیاد . نسخه پشتیبان هم در درایو D قرار داره . در این شرایط باید چکار کرد ؟ اگه قرار باشه ویندوز را نصب کنیم و بکاپ را برگردونیم پس نسخه پشتیبان به چه دردی می خوره .

این قسمت دارای یک گزینه کاربردی هست به نام Acronis Startup recovery Manager که یک کلید بوت منو هنگامیکه ویندوز داره بالا میاد به صفحه بوت اضافه میکنه . صفحه بوت کجاست ؟ صفحه مشکی رنگی که وقتی سیستم را روشن میکنیم برای چند لحظه نمایش داده میشه و یکدفعه مراحل لود ویندوز را شما مشاهده میکنید .

1. بسیار خوب مراحل کار به این صورت هست که من ابتدا بکاپ از پارتیشن C گرفته ام .

2. بر روی گزینه Acronis Startup recovery Manager کلیک میکنم تا شروع به ساخت بوت منو برای ویندوز من بکند .

36

37

با انتخاب گزینه Active بوت منو ساخته می شود

38

39

بوت منو ساخته شد . در صورتیکه ویندوز را ریست کنید کلید F11 را مشاهده خواهید کرد

بعد از فشردن کلید F11 یک صفحه همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود

40

در صورتیکه گزینه اول را انتخاب کنید به محیط نرم افزار اکرونیس و در صورتیکه گزینه دوم را انتخاب کنید وارد ویندوز خودتان می شوید

41

42

بعد از لود کامل شما با منوی نرم افزار در حالت داس روبرو می شوید

43

 

در این قسمت همانطور که مشاهده می کنید امکان نسخه پشتیبان هم وجود دارد ولی فعلا با گزینه اول کاری نداریم .

بر روی کلید Recover کلیک میکنم . مشاهده می کنید نسخه پشتیبانی که در مراحل قبل تهیه کرده بودم در این قسمت نمایش داده می شود . شما می توانید نسخه های دیگر هم با استفاده از گزینه Browse for backup انتخاب کنید .

44

در نوار ابزار بالای صفحه بر روی گزینه Disk and partion recovery کلیک کنید .

45

یک صفحه همانند تصویر زیر باز می شودبر روی کلید Next کلیک کنید

46

در مرحله بعدی دو گزینه فعال می شود . گزینه اول به شما میگه که می خواهید پارتیشن به صورت کامل برگرده یا می خواهید نسخه پارتیشن را بر روی یک فایل یا فولدر برگدونید

گزینه اول را انتخاب می کنیم

47

در مرحله بعدی از شما سوال میکنه که می خواهید پارتیشن به صورت کامل ریکاور بشه یا خیر

48

در مرحله بعدی هم تنظیمات را به صورت پیش فرض رها کرده و بر روی کلید Next کلیک کنید

49

در مرحله آخر هم بر روی کلید Proceed کلیک کنید تا عملیات برگرداندن نسخه پشتیبان آغاز شود

50

گزینه Resurce Media Builder

با استفاده از این گزینه می توانیم یک سی دی بوت راه انداز بسازیم تا همیشه بدون احتیاج به بوت منو از آن استفاده کنیم . پیشنهاد میکنم اگر می خواهید از این نرم افزار استفاده کنید سعی کنید بوت منو را به دو صورت بسازید یکی با روش قبل که توضیح داده ام یکی بوسیله گزینه Resurce Media Builder

روش کار به این صورت است که ابتدا بر روی پیوند Resurce Media Builder کلیک کرده تا ویزارد مربوط به تنظیمات فعال شود

51

در صفحه ای که باز می شود بر روی کلید Next کلیک کنید

52

در صفحه بعدی تیک 3 گزینه مشخص شده را فعال کنید

53

در صفحه بعدی بدون هیچ تنظیماتی بر روی کلید Next کلیک کنید

54

در صفحه بعدی می توانید فایل بوت را بر روی فلش ، سی دی یا در قالب فرمت Iso ذخیره کنید . من سی دی را انتخاب کرده بر روی کلید next کلیک میکنم

55

در مرحله آخر هم با کلیک بر روی گزینه Proceed بوت منو ساخته می شود

56

قسمت Security and privacy

در این قسمت هم چند گزینه وجود دارد که به طور خلاصه پر کاربردترین آنها را توضیح میدهم .

Acronis Drivercleanser : با انتخاب این گزینه می توانید به راحتی یک پارتیشن را حذف کنید . اینکار پیشنهاد نمی شود و سعی کنید بدون داشتن اطلاعات لازم در مورد کارکرد این قسمت روی این گزینه کلیک نکنید

View current atate of your disks : با انتخاب این گزینه پارتیشن های شما را نمایش میدهد که با کلیک بر روی هر پارتیشن می توانید سکتورهای روی هارد را مشاهده کنید

System Cleanup : یک گزینه پر کاربرد برای بهبود سرعت ویندوز و مرورگر می باشد . با انتخاب این گزینه می توانید فایل های اضافی مرورگر و سیستم را به صورت خودکار فقط با چند کلیک پاک کنید .

57

قسمت Disk managment :

در این قسمت می توانید از یک پارتیشن خودتان یک کپی برابر با اصل داشته باشید . یا یک پارتیشن جدید ایجاد کنید.

58

 

 

اگه هر جا مشکلی براتون پیش اومد در بخش پشتیبانی آنلاین سایت مطرح کنید تا بتونیم شما را در رفع آن یاری کنیم.

 

34

 

 

 

 

 

 

تهیه و انتشار:

شرکت سیستم های اتوماسیون راشا

www.rashasmart.com

کلمات کلیدی:

مشاهده سایت در موبایل

انتخاب زبان سایت :

faarenrutr

اطلاعات تماس

 

phone
 تلفن فروش : 013.33712411      
 

mobile خط موبایل فروش : 09101221322

 

adresآدرس : رشت ، جاده پيربازار خیابان شهيد رزمجو ، کوچه صنعت

youtube twettericon   APARAT   telegram rashasmart.com instagram rashasmart.com faceboook google+ rashasmart.com

 
 
 
 
 
 

logo-samandehi