راه های افزایش عمر باتری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم و از خرابی زودرس باتری جلوگیری کنیم؟

?How to increase laptop battery Lifespan and prevent damages

لپ تاپ‌ها با افزایش قدرت سخت‌افزار، انرژی الکتریکی بیشتری مصرف می‌کنند و باتری‌ها هم در سال‌های گذشته قوی‌تر شده‌اند. باتری‌های امروزی نسبتاً گران قیمت هستند و مثل دیگر باتری‌ها بعد از مدتی که وابسته به دفعات شارژ و استفاده آن دارد فاسد و غیرقابل استفاده می‌شوند. اگر باتری زود خالی شود نشانه خرابی آن است. با رعایت چند نکته می‌توان از عمر مفید باتری لپتاپ بهره کامل برد. همچنین در صورتی خرابی آنها میتوان استفاده های دیگر نظیر ساخت پاور پانک کرد.

باتری لپ تاپ چگونه کار می‌کند؟

قبل از اینکه ببینیم آیا جدا کردن باتری لپ تاپ مفید است یا خیر، اول باید بدانیم باتری لپ تاپ چگونه کار می‌کند؟ در حال حاضر دو نوع باتری لپ تاپ وجود دارد: لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر ، باتری‌های نیکل-کادمیوم منسوخ شده‌اند و دیگر تولید نمی‌شوند و باتری سلولی لیتیوم با کارایی بالایی که دارد جای آن را گرفته است.

عملکرد هر دو نوع باتری لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر بسیار شبیه هم است اما از نظر فنی متفاوت هستند. , و هردو دارای نقاط ضعف و قوت هستند. برای مثال باتری لیتیوم-یون قدرت ذخیره سازی بیشتری دارد اما بعد از مدتی مایع درون آن دچار مشکل می‌شود و پایداری خود را از دست می‌دهد که در زبان عامیانه همان فاسد شدن گفته می‌شود. در مقابل باتری لیتیوم-پلیمر پایداری بهتری دارد اما قدرت ذخیره سازی کمتری دارد.

اگر باتری که کامل شارژ شده متصل به شارژر بماند خراب می‌شود؟

battery12

 

این سؤال را به نحو دیگری می‌توان پرسید، آیا باتری لپ تاپ اُور شارژ می‌شود؟‌ باتری‌های امروزی اگر چندین ساعت هم با باتری پر شده متصل به شارژر بمانند مشکلی نخواهند داشت و خراب نمی‌شوند و به اصطلاح فنی اُور شارژ نخواهند شد. وقتی باتری پر می‌شود فرایند شارژ متوقف می‌شود البته تا زمانی که افت ولتاژ رخ دهد و دوباره شارژ شود. اما بهتر است بعد شارژ کامل شارژر را قطع کنید تا چرخه تخلیه باتری انجام شود.

آیا خالی شدن کامل لپ تاپ به آن آسیب می‌زند؟

 نه فقط باتری لپ تاپ، هر باتری لیتیوم-یون دیگر هم اگر کاملاً خالی شود باعث آسیب و کاهش عمر باتری می‌شود. یک ذهنیت اشتباه از دوران باتری‌های نیکل-کادمیوم باقی‌مانده که قبل از هربار شارژ باتری، اجازه دهید باتری کامل خالی شود؛ در باتری لیتیوم-یون این کار اشتباهی است.

جدا کردن باتری لپ تاپ در عمر آن تاثیر می گذارد ؟

battery13

 باتری‌های امروزی مشکلات قدیمی مثل اور شارژ را ندارند. اما همچنان آسیب‌پذیر هستند. مشکل اصلی باتری‌های جدید گرما است. آن‌ها به گرما حساس هستند. وقتی لپ تاپ را به برق متصل می‌کنید و از آن سخت کار می‌کشید گرمای نسبتاً زیادی تولید می‌شود. این گرما در بلند مدت باعث آسیب دیدن و خرابی زودرس باتری می‌شود. پس هنگام اتصال به برق جدا کردن باتری لپ تاپ نکته خوبی برای افزایش عمر باتری است.

 

چه زمان هایی باید باتری ر ا جدا کرد؟

battery14

وقتی در خانه هستید و نیاز به شارژ همزمان ندارید بهتر است باتری را جدا کنید تا گرما باعث کاهش عمر لپ تاپ نشود به علاوه زمان‌هایی که برای مدت زمان طولانی مثلاً یک هفته به مسافرت می‌روید و نمی‌خواهید از لپ تاپ استفاده کنید باتری لپ تاپ را جدا کنید و در جای مناسب، خشک و خنک قرار دهید. متخصصان توصیه می‌کنند قبل از جدا کردن باتری لپ تاپ آن را تا ۴۰ درصد شارژ کنید بعد جدا کنید. این مقدار از شارژ کمک می‌کند تا ترکیب شیمیایی آن پایدار بماند.

هر بار که باتری لپ تاپ شارژ و تخلیه می‌شود از عمر آن کاسته می‌شود، تعداد دفعاتی که باتری به صورت بهینه شارژ می‌شود وابسته به کیفیت ساخت و شاخص‌های فنی مثل تعداد سلول و است.

 

چه عواملی باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ می‌شود؟

battery15

   با اینکه باتری لپ تاپ‌های جدید مشکل اور شارژ ندارند اما نگه داشتن باتری پر شده متصل به برق اگر برای مدت زمان طولانی و به دفعات زیاد انجام شود باعث کاهش عمر می‌شود. معمولاً باتری آسیب دیده به سرعت تخلیه می‌شود.

  •    دمای بالای ۲۱ درجه سانتی گراد محیط باعث ناپایداری شیمیایی باتری می‌شود و هرچه دما بالاتر باشد شدت آسیب هم بیشتر خواهد بود.
  •    دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد هم باعث آسیب و کاهش عمر می‌شود. در این نوع آسیب باتری به کندی شارژ می‌شود.
  •    ضربه به باتری باعث آسیب جدی می‌شود. باتری‌ها به راحتی می‌شکنند. اجزای داخلی باتری لپ تاپ بسیار حساس هستند و کوچکترین ضربه مستقیم باعث آسیب جدی می‌شود.

 

راه کارهایی برای افزایش عمر باتری

 battery14

 

  •    هرگز اجازه ندهید باتری به طور کامل خالی شود.
  •    طوری از باتری استفاده کنید که چرخه شارژ و تخلیه به طور مرتب انجام شود.
  •    باتری لپتاپ را در معرض دمای بالای ۲۱ درجه و زیر ۵ درجه قرار ندهید.
  •    در صورت اتصال لپتاپ به برق برای مدت چند ساعت باتری را جدا کنید.
  •    تخلیه تا ۲۰ درصد و شارژ تا ۸۵ درصد در هر چرخه شارژ ایده‌آل است.
  •    در صورت عدم استفاده در مدت زمان طولانی باتری را ۴۰ درصد شارژ و بعد جدا کنید.

چگونه باتری لپ تاپ را جدا کنیم؟

نحوه درآوردن باتری لپ تاپ Lenovo ، Asus و

 

۱- اگر لپ تاپ به شارژر متصل است شارژر را جدا کنید

۲- لپ تاپ را خاموش کنید

۳- لپ تاپ را بچرخانید و در نزدیکی باتری ضامن نگه دارنده باتری را در جهت نشان داده شده بکشید

battery16

۴- باتری را از جای خود خارج کنید (در بعضی مدل‌ها با آزاد شدن ضامن باتری بیرون می‌پرد)

battery17

۵- در نهایت شارژر را به لپ تاپ وصل کنید و لپ تاپ را روشن کنید.

 

به یاد داشته باشید که تمامی موارد گفته شده برای تمای لپ تاپ ها و همه کاربران یکسان نمیباشد به طور مثال در بسیاری موارد ایده جدا کردن باتری خوب نیست زیرا در واقع لپ تاپ با باتری ، معادل یک دسکتاپ با یو پی اس است که ضریب بالای ایمنی در مقابل قطع برق یا نوسانات آن فراهم می کند. برای کاربران حرفه ای این ویژگی از چند درصد عمر باتری مهم تر است.

مشاهده سایت در موبایل

انتخاب زبان سایت :

faarenrutr

اطلاعات تماس

 

phone
 تلفن فروش : 013.33712411      
 

mobile خط موبایل فروش : 09101221322

 

adresآدرس : رشت ، جاده پيربازار خیابان شهيد رزمجو ، کوچه صنعت

youtube twettericon   APARAT   telegram rashasmart.com instagram rashasmart.com faceboook google+ rashasmart.com

 
 
 
 
 
 

logo-samandehi