پیام رسان تلگرام واقعا امن است ..!؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

1

در این پست می خواهیم خیلی کوتاه به جواب این سوال که چند روز اخیر ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده برسیم که آیا

پیام رسان تلگرام واقعا امن است ..!؟

در این بحث میخواهیم مقایسه ای بین 4 پیام رسان محبوب که در بین نرم افزار های پیام رسان و شبکه های اجتماعی از نظر سطح امنیت بررسی و رده بندی شده اند بپردازیم.

چهار اپلیکیشن محبوب ( Signal ، WhatsAp ، iMessage و telegram )

طبق بررسی ها در بین این 4 نرم افزار پیام رسان که نام آنها آورده شده ، تلگرام ضعیف‌ترین نرم افزار از نظر امنیت و قابلیت نفوذ، شناخته شده است و این بدین معنی است که اطلاعات کاربری و پیام‌های تمام کاربران این شبکه‌ی اجتماعی در امنیت نبوده و در معرض خطر است.

در رتبه بندی از لحاظ امنیت 4 نرم افزار پیام رسانی که در بالا نام آنها آورده شده به شکل زیر قرار دارند :

رتبه ی اول از لحاظ امنیت را نرم افزار Signal به خو اختصاص داده است.

2

شاید نرم افزار سیگنال برای بسیاری از شما مخاطبین گرامی نام آشنا نباشد و شما آن را نشناسید، دلیل این امر هم آن است که مدت زمان بسیار کوتاهی از عرضه‌ی این نرم افزار ارتباطی می‌گذرد و بین کاربران ایرانی هنوز شناخته نشده است. و با توجه به اینکه شاید هنوز پیام رسان signal را مشاهده نکردید لازم میدانم خدمتتان عرض کنم که بهتر است بدانید که نرم افزار سیگنال از لحاظ سطح امنیتی، بهترین نرم افزار پیام رسان موجود در بازار این دسته از ابزارهای ارتباطی محسوب می شود.

رتبه‌ی دوم از لحاظ امنیت از آن نرم افزار WhatsApp می باشد.

3

نرم افزار واتس اپ بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد و خیلی‌ها از آن به‌عنوان محبوب‌ترین نرم افزار ارتباطی به‌خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکایی نام می‌برند. شاید سطح امنیت واتس اپ به‌اندازه‌ی سیگنال نباشد، ولی می توان آن را در رتبه دوم از لحاظ امنیت بین اپلیکیشن های پیام رسان قرار داد.

در رتبه سوم ، یک انتخاب قابل قبول از لحاظ امنیت یعنی نرم افزار iMessage

4

سرویس پیام‌رسانی اختصاصی شرکت اپل ، همان ( iMessage) می باشد که به‌صورت پیشفرض بر روی تمام آیفون‌های اپل نصب شده است، و از آن می توان به عنوان یکی دیگر از گزینه‌های قابل قبولی که کاربران می‌توانند از آن بهره ببرند نام برد . البته پروتکل‌های امنیتی این سرویس توسط خود اپل توسعه یافته و کمی از استانداردهای روز جهان عقب‌تر است؛ ولی تا حدودی می توان گفت که این عقب بودن به حدی است که حتی ممکن است باعث نفوذپذیری افراد خرابکار به این نیز سرویس بشود.

ودر رتبه چهارم ژیام رسان telegram

ودر نهایت و پایین ترین حد از لحاظ امنیت ، در بین نرم افزارهای پیام رسان نرم افزار قرار دارد و حتی شاید برایتان عجیب باشد که نرم افزار محبوبتان را در انتهای این لیست و با این عنوان مشاهده کنید، اما باید بدانید که این موضوع کاملا جدی است و بهتر است که هرچه سریع‌تر استفاده از نرم افزار ارتباطی تلگرام را متوقف کنید و از نرم افزارهای پیام رسان با امنیت کاربری و اطلاعاتی بیشتر استفاده کنید تا با خیالی آسوده تر لذت استفاده از دنیای مجازی و ارتباطی را ببرید!

5

در این بررسی ها نرم افزار تلگرام در رده‌ی ضعیف‌ترین نرم افزارهای شبکه‌های اجتماعی از نظر امنیت و رمزنگاری پیام‌های کاربران قرار گرفته است و نفوذ به این شبکه و سرقت پیام‌های ارسالی کاربران ، بسیار راحت‌تر از دیگر رقبا انجام می‌شود.

تلگرام تمام پیام‌های شما را بر روی سرورهای رمزنگاری‌ نشده ذخیره می‌کند و این موضوع بزرگ‌ترین ضعف این سیستم ارتباطی است که متاسفانه بیشترین کاربران آن که در حدود 20میلیون کاربر می باشد را هم ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

اپلیکیشن پیام رسان تلگرام به‌صورت پیشفرض رمزنگاری پیام‌ها را انجام نمی‌دهد و اگر هم کاربران از طریق تنظیمات نرم افزار ارسال پیام‌های خود را بر روی حالت امن و اصطلاحا secret انجام دهند، این رمزنگاری به حدی ضعیف است که توسط تعداد زیادی از هکرهای با سطوح توانایی متوسط و رو به بالا قابل نفوذ و رخنه است.

6

اما اگر قبول این موضوع کمی برایتان دشوار است کافیت با کمی جستجو در مقالات و نشریه های امنیتی و بررسی کننده امنیت پیام رسان ها ، با نتایج مشابه به موارد گفته شده در بالا برخورد کنید ، کافیست در موتور جستجوی گوگل جمله Top best secure messaging apps را جستجو کنید ، در کمال ناباوری در تمامی تست ها و نتایج تلگرام در انتهای لیست مسنجر های محبوب قرار دارد !

مشاهده سایت در موبایل

انتخاب زبان سایت :

faarenrutr

اطلاعات تماس

 

phone
 تلفن فروش : 013.33712411      
 

mobile خط موبایل فروش : 09101221322

 

adresآدرس : رشت ، جاده پيربازار خیابان شهيد رزمجو ، کوچه صنعت

youtube twettericon   APARAT   telegram rashasmart.com instagram rashasmart.com faceboook google+ rashasmart.com

 
 
 
 
 
 

logo-samandehi